Girişimcilik 101 – Girişimciliğe Başlarken Yanınıza Almanız Gereken Su Mataraları

0
1695

Girişimcilik 101 – Girişimciliğe Başlarken Yanınıza Almanız Gereken Su Mataraları

Yazı Dizisi 1 – Amaç

Türkiye’nin en büyük internet exiti olan Yemeksepeti.com’un satışı ve müthiş satış rakamı hem internet hem de girişimcilik dünyasında çok büyük bir heyecanı tekrar canlandırdığını görüyorum. Şu son 2-3 haftada karşılaştığım kaç kişinin –internetle alakası olmayan bir taksici bile buna dahil- kesin ben de bir internet işi kurup girişimciliğe başlayacağım dediğine inanamazsınız.

Geçtiğimiz 15 gün içinde 3 büyük üniversitenin konferanslarına girişimcilik üzerine konuşmaya gittim, birkaç tane de etkinliğine davet edildim ve gördüm ki internet girişimcisi olma heyecanı taşıyan çok kişi var ama maalesef kimse nereden nasıl başlanacağını bilmiyor. İş fikrini danışmak için benimle görüşen 10 kişiden 9 u hep nasıl başlamalıyım, başlarken neyi yapıp neyi yapmamalıyım diye soruyor. Maalesef bu konu neredeyse hiçbir üniversitede okutulan bir konu olmadığı için ve bunun üzerine -birkaç kitap haricinde- gazlamak dışında doğru bilgiler içeren bir kitap olmadığı için girişimciliğin ilk adımlarında yapılması gerekenler hakkında çok basit şeyler bile bilinmiyor. Üstelik daha da kötüsü etrafta o kadar yanlış örnek ve bir sabah kalkıp bir fikirle zengin olmuş görüntüsü veren o kadar çok kişi ya da bunu örnek gösteren kitap var ki girişimciliğe başlayan kişiler yanlış bilgiler edinip işe çok yanlış adımlarla başlıyor.

ent101-2014

İtiraf etmeliyim ki 9 seneyi geçmiş girişimcilik hayatımın başlarında altta yazdığım olmazsa olmaz kuralları bulup doğruluğunu defalarca kez teyit edene kadar ben de bu hatalara düştüm. Hatta iddia ediyorum ki bu maddeleri 9 sene önce biri gelip kulağıma fısıldasaydı belki bu 9 senelik yolu en azından 6-7 senede bile alabilirdim.

Aslında bu  maddelerin hiçbiri birer sır değil, eminim çoğu kişi bu maddelerin bazılarını farklı dergi ya da kitaplar görmüştür, konferanslarda dinlemiştir ya da en azından kendi girişiminde bu maddelerle çelişen hataları yaparken kalbinin derinliklerinde bu maddeleri daha önceden hissetmiştir. Ama esas olan şu ki, bu alttaki çok basit birkaç madde girişimciliğe başlarken bir tanesinde bile hata yapılmaması gereken maddelerdir. Unutmayın girişiminizi ilk kurduğunuz gün ölüm vadisinde bir yolculuğa çıkıyorsunuz demektir, etrafınızda zaten sizi yemek isteyen onlarca aslanlar ve kaplanlar olacak, emin olun ki bu çöllerle kaplı ölüm vadisine doğru yola çıkarken o çok önemli su mataralarınızı evde bırakmak istemezsiniz. İşte bu maddelerin her biri evden çıkmadan önce kesinlikle almanız gereken hatta ölüm vadisinde ilerlerken hala yanınızda olduğuna emin olmak için kontrol etmeniz gereken o su mataralarınız kadar önemli. Her madde o kadar önemli ki bir yazı içinde hepsini kısa kısa yazmak her birine haksızlık olurdu, o yüzden bir yazı dizisi haline çevirip her hafta bir maddeyi paylaşmak istiyorum.

Death Vallery

1-) Amacınızı Belirleyin ve Sadece Ona Yönelik Aksiyonlar Alın

Her girişimin kesin bir amacı vardır, yoksa da olmalıdır. Mesela amacınızı çok hızlı büyüyen ve uzun yıllar çok karlı olacak bir girişim kurmak şeklinde de belirleyebilirsiniz ya da bir girişim kurup karlı olmasını hiç önemsemeyip hızla büyütüp satıp exit etmeyi hedefleyen bir iş modeliniz de olabilir. Bu iki seçenek de çok güzel seçeneklerdir ve size ciddi paralar kazandırabilir. Ama bu iki seçenek bile birbirinden çok farklı amaçlardır ve hem işi kurarken hem de işi büyütürken birbirinden tamamen farklı aksiyonlar almanızı gerektirir.

Mesela amacınız bir şirket kurup çok hızlı büyütüp yurtdışına satıp exit yapmak olsun. Hatta gelin müthiş bir iş fikrini birlikte tartışalım. Benim de dünyada en çok beğendiğim şirketlerden biri olan Boston Dynamics adlı bir robot üretici firması var. Bu firma NASA ve Pentagon için robotlar üretiyor ve insanların girmesinin güvenli olmadığı ya da imkansız olduğu tehlikeli bölgelere girebilecek ve insanların yapamayacağı şeyleri yapabilecek robotlar üretiyor. Köpek, Katır ve Çita robotlarına hayranım, bu robotları izlemediyseniz mutlaka izleyin:

Mesela diyelim ki siz bir üniversitenin makine mühendisliği (ya da Sabancı Üniversitesinin Mekatronik gibi direkt Robot üzerine olan bölümü) veya Robotics ile alakalı bölümünden mezun oluyorsunuz ve 2 kafadar dahi arkadaşınızla birçok farklı özelliği olan ve yüz tanıma vs. gibi üstün özellikleri olan bir robot geliştirdiniz. Amacınızı Google’ın satın aldığı Boston Dynamics‘e (yani aslında Google’a) bu girişiminizi büyütüp satmak olarak belirlediniz. Bu karardan sonra atacağınız adımlar artık çok nettir. Boston Dynamics’in nasıl robotlar ürettiğini biliyorsunuz, tek amacınız o özelliklere benzer özellikleri hatta onların yapamadığı ama sizlerin gece gündüz çalışarak bulduğu dahiyane özelliklerle robotunuzu geliştirmek olmalı. Gerekirse kardan fedakarlık edip o paralelde robotunuzu geliştirmeniz gerekir.

Bu şekilde girişiminiz için daha en baştan amacı belirleyip buna sadık kalmak çok zordur, Türkiye’de olduğunuzda ve amacınızı belirleyip buna sadık olacak iradeniz olmadığında şu şekilde sorunlar ortaya çıkar:

Anneniz her gün 2 arkadaşınızla sabahlara kadar geliştirdiğiniz robotunuzu görüp saçma sapan yürüyüp koştuğunu görerek size fikir vermeye başlayacaktır, bu robot yürürken pekala elinde bir elektrik süpürgesi hortumu da tutabilir ve evi annenizin yerine temizleyebilir. Hatta size ufak bir iş planı bile sunarak diyecektir ki Türkiye’de 10 milyona yakın ev hanımı var bu ürünü onlara pazarlayıp deli gibi para kazanabilirsiniz. Eğer amacınızı belirlemediyseniz bunun çok karlı bir fikir olduğunu düşünüp hemen elektrik süpürgesi özelliğini eklersiniz. Basit gibi görünen ama teknik bir sürü sorunla iki ay geceli gündüzlü uğraşıp bu müthiş özelliği robotunuza ekleyip gerçekten de müthiş şekilde çalıştırmayı başarırsınız.

Daha sonra babanız elektrik süpürgesi işlevi gören robotunuzu görüp sizi takdir eder ve der ki ufak bir özellik de benim için koyun; kumandaları, gazeteleri, çayını ve diğer içecekleri getirme özelliği de ekleyin. Siz de zaten ev hanımlarına satacağınız elektrik süpürgesi özellikli robotunuzu hazır eve girmişken ev hanımlarının eşlerine de uyan özellikleri olsun ki satın alma kararında evin reisini de bu özellik ile tavlayabilesiniz, o zaman neden olmasın der ve hemen o özelliği de eklemeye başlarsınız. Bu basit özellik de 1 ayınıza mal olur. Artık yüz tanıma özellikleri olan o müthiş teknolojik robotunuz hem evi anneniz yerine süpürebiliyordur hem de babanıza çayı ve kumandaları getirebilme gibi insanüstü çok zor görevleri yapabiliyordur.

Ama o da ne? Dedeniz ailenizi ziyarete geldiğinde bu müthiş gavur icadı dediği robotunuzu görüp sizden çok ulvi bir ricada bulunur. Bu gavur icadı robotu imana getirmek için ve durduğu yerde tüm ailenizin sevap kazanması için dedenizin ufak bir ricası olarak robotunuzda namaz kılma özelliği de ister. Evi süpürebilen, yüz tanıyabilen ve çay getirebilen bir robot için bu özellik nedir ki, dedenize feda olsun, onu kıramayıp eklersiniz, böylelikle evdeki tüm bireyleri mutlu edebilen herkese uyan evin yeni üyesi robotunuz piyasaya çıkmaya hazırdır.

Namaz kılma özelliği ile çok mu abarttığımı düşünüyorsunuz? O zaman lütfen şu videoyu izleyin:

https://youtube.com/watch?v=S3d5OmnD1hk

Eğer amacınız bir şirket kurup Boston Dynamics’e satıp exit etmek olmayıp da onun yerine çok karlı ve tüm evlere girecek teknolojik ev robotu yapmak olsaydı bu yaptıklarınız müthiş olmuş bile diyebilirdik. Robotunuz evi süpürerek tüm gündelikçi kadınların yerini alabilir ve temizlik pazarını yeniden şekillendirebilirdi. Namaz kılma özelliği ile durduğu yerden hane halkına sevap kazandırması sebebiyle tüm Ortadoğu pazarını kasıp kavurabilirdi. Bu özelliklerin hiçbirine kötü demiyorum, tek tek baktığınızda her biri çığır açıcı müthiş özellikler olabilir, hatta hepsini birlikte yaptığınızda tüm dünya sizi konuşabilir.

Ama durun bir dakika?  Amacınız Boston Dynamics’in robotlarıyla yarışacak özellikte, insanların yapamadığı şeyleri yapabilen üstün teknolojiler içeren bir robot üretmek ve bunu Boston Dynamics’e satmaktı değil mi? Ama şuan elinizde insanların yapabildiği 3 farklı özelliği olan bir robot ile kalakaldınız. Boston Dynamics sizce bu özelliklere sahip robotunuzu ve bu robotunuzun patentlerine sahip şirketinizi satın almakla ilgilenir miydi? Cevap maalesef koca bir hayır.

Robotlarla alakalı bu girişimcilik örneği biraz abartılı görünebilir. Ama gerçek hayattaki girişimlere baktığınızda da bu kadar trajik boyutta olmasa da bunlara benzer hatalar içeren birçok örnek görebilirsiniz. Ne kadar doğru işler yapıyor olursanız olun eğer bir amacınız yoksa ve yaptığınız o müthiş şeyler amacınıza yönelik doğru hareketler değilse o zaman onların hiçbir önemi yok. Daha önce de yazdığım, çok beğendiğim bir sözü tekrarlamak istiyorum:

Nereye gittiğini bilen insana yol vermek için Dünya durup kenara çekilir ve ona yol verir

Ama bunu bir nokta ileriye götürmek istiyorum. Amacınızın olması tek başına yeterli değil. En az onun kadar önemli olan bir şey varsa o da girişimcilik yolculuğunuzda sadece ve sadece amacınıza yönelik aksiyonlar alıyor olmanızdır. Geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur.

TEILEN
Önceki İçerikBukalemun Girişimci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here